Aktualne-Wystawy
 DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI
MUZEÓW KRAKOWSKICH 2019
 
 
 

W niedzielę, 17 listopada, w godz. 10.00 – 16.00 muzeum w zamku królewskim zaprasza na bezpłatne zwiedzanie wystaw oraz na specjalnie przygotowany na ten dzień program.

Ptasia Komnata – to miejsce, w którym poznamy ornitologiczne dźwięki i obrazy oraz poczujemy radość z podglądania natury ze specjalnej kryjówki, podobnej do tej w jakiej Włodzimierz Puchalski – fotografik i filmowiec czuwał godzinami  w oczekiwaniu na najlepsze ujęcie. Będzie można też sprawdzić swoją znajomość tematu rozwiązując quizy i zdobywać nagrody.

O godz. 14.00 wystawa sztuki starożytnej stanie się kanwą zajęć, w czasie których opowiemy o domu w antycznym Rzymie, o architekturze, technicznych udogodnieniach uznawanych dzisiaj za nowoczesne, wystroju wnętrz i wszechobecnej mozaice, którą spróbujemy odtworzyć z kolorowego papieru.

A o godz. 16.00 – Najdroższa, czyli perła w polskiej kolekcji dzieł sztuki – obraz Dama z gronostajem zostanie przedstawiona jako bohaterka książki Katarzyny Bik. Spotkanie z autorką poprowadzi red. Marta Półtorak.

"Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem" to nie tylko opowieść o niezwykłej kobiecie z obrazu. To również historia jednego z najbardziej pożądanych dzieł sztuki na świecie. Jego dzieje nierozerwalnie splecione są z Polską. Obraz był ukrywany przed zaborcami, potem w sensacyjnych okolicznościach wywieziony z kraju podczas powstania listopadowego. Po wybuchu II wojny światowej ukrywany przed Niemcami. W swych kolekcjach chcieli go mieć Herman Goering i Adolf Hitler. Po 1989 roku Dama dalej prowadziła burzliwe życie, kontrowersje wzbudzały jej liczne zagraniczne podróże i sprawa jej zakupu przez państwo polskie. Katarzyna Bik skrzętnie opisuje burzliwe losy portretu.

Katarzyna Bik – historyczka sztuki, w latach 1990–2008 dziennikarka „Gazety Wyborczej”. Obecnie pracuje w Muzeum Narodowym w Krakowie.

 

Muzeum w zamku królewskim proponuje odwiedzenie stałych ekspozycji sztuki ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, kaplicy zamkowej, wystawy historycznej „Niepołomice. Miasto, czas i ludzie”  oraz nowej wystawy w salach łowieckich pn. „Galicyjskie łowy”.

 

Wstęp wolny! Zapraszamy dorosłych i dzieci.


 

 

 

  

FOSYLIA CZASU

 

Fosylia czasu to tytuł nowej wystawy malarstwa, której otwarcie nastąpi w sobotę, 21 września o godz. 16.00        

W zamkowych salach zaprezentowane będzie malarstwo o tematyce postindustrialnej. Autorką prac jest Ewa Hoppe-Nowicka, absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz krakowskiej ASP, stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki (1985), członkini Związku Polskich Artystów Plastyków.

Prezentowane obrazy ukazują upadek ery wielkiego przemysłu. Jej symbole: kominy i fabryczne hale, dziś nieczynne i opustoszałe, niczym tytułowe skamieliny wymarłych gatunków, zachowują ślady niegdysiejszego znaczenia. Jednocześnie przebija w nich refleksja nad przemijaniem i fascynacja nieustającą przemianą.

Równolegle pokazywany jest odmienny, choć powiązany filozofią cykl prac autorki przedstawiający architekturę miast basenu Morza Śródziemnego. Przyjęta abstrakcyjna forma zachwycająca kolorem prowadzi nas przez arabskie mediny i porty Malty, Sycylii czy Francji. I tu towarzyszy nam myśl o braku trwałości, o nieuchronnej zmianie i tęsknota za tym co stałe i pewne, za złudnym przekonaniem, że nasz świat będzie trwać wiecznie.

Zapraszamy do obejrzenia tej pięknej i mądrej w swym przekazie wystawy.

 

Organizatorzy: Muzeum Niepołomickie, Fundacja Zamek Królewski w Niepołomicach

Wstęp wolny / Wystawa czynna do 30.12.2019

 

Więcej o autorce na stronie internetowej: artnowicka.pl

 

 

 

  

NIEPOŁOMICKIE POCIĄGI PANCERNE

 

Od 1 września w zamku królewskim można zwiedzać wystawę zorganizowaną przez Muzeum Niepołomickie w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wystawa przedstawia historię 2 Dywizjonu Pociągów Pancernych, którego dowództwo stacjonowało w Niepołomicach.

Plansze pokazywane na zamkowych krużgankach przedstawiają archiwalne fotografie pociągów o nazwie: Śmiały, Piłsudczyk, Groźny, Marszałek, Bartosz Głowacki i ich udział w kampanii wrześniowej.

Druga część wystawy znajdująca się w salach ekspozycji stałej pn. Niepołomice. Miasto, czas i ludzie przypomina sylwetki dwóch pancerniaków związanych z ziemią niepołomicką: Gerarda Franciszka Makosza i Wilhelma Wasiewicza. Obejrzeć także można elementy wyposażenia załogi pociągów: karabin CKM z 1926 roku, łuski pocisków armatnich 75 mm, hełm wojsk pancernych.

Wystawę uzupełniają dokumenty: książeczka i notes drużynowego, zeszyt do teorii artylerii – uczestnika szkoleń oraz maszyna do pisania model Hunderwood z okresu międzywojennego.

Wystawa będzie czynna do 30 października.

 

  
 

KONCERT

VII Międzynarodowy Festiwal pn. Związki Pomiędzy Kulturą Południa i Północy, Schubert-Chopin-Grieg

 

Serdecznie zapraszam w niedzielę 1 września 2019 o godz 18.00 na kolejny koncert VII Międzynarodowego Festiwalu organizowanego przez POLART w Zamku Niepołomickim. 

KONCERT I WERNISAŻ

VII Międzynarodowy Festiwal pn. Związki Pomiędzy Kulturą Południa i Północy, Schubert-Chopin-Grieg

 

7 lipca o godz. 18.00 zapraszamy do zamku królewskiego na koncert fortepianowy i wernisaż wystawy malarstwa "Barwy miejsc".

Podczas koncertu usłyszymy utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego i Franciszka Liszta w wykonaniu Jerzego Stryjniaka.

Jerzy Stryjniak jest absolwentem Krakowskiej Akademii Muzycznej, laureatem wielu nagród międzynarodowych konkursów pianistycznych, koncertuje i prowadzi lekcje mistrzowskie w Europie i USA. Jest współzałożycielem i prezesem New York Conservatory of Music oraz Stowarzyszenia Chopinowskiego w Nowym Jorku.

Na wystawie prezentowane są prace Renaty Bonczar i Adriana Poloczka, członków Stowarzyszenia POLART - organizacji twórczej, skupiającej współczesnych artystów polskich.

Koncert i wernisaż odbywają się w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu pn. Związki Pomiędzy Kulturą Południa i Północy, Schubert-Chopin-Grieg. Wzajemne inspiracje i rezonans w malarstwie i literaturze.

Zapraszają:

POLART, Muzeum Niepołomickie, Fundacja Zamek Królewski w Niepołomicach

Wstęp wolny!

 

    

 

 

 

  

Święto Ogrodów

31 maja – 16 czerwca

 

Na zakończenie festiwalu, w niedzielę – 16 czerwca, o godz. 11.30 organizujemy rodzinne warsztaty ArtEko, które rozpoczną się na wystawie zatytułowanej „Mistrz portretów natury. Ogrody”, gdzie opowiemy o autorze fotografii - Włodzimierzu Puchalskim i jego pasji podglądania przyrody, z prezentowanych kwiatów stworzymy malowane bukiety, łąki i ogrodowe rabaty, by na koniec w pobliżu ogrodów królowej Bony zasadzić w doniczkach swoje roślinki, które będzie można zabrać do domu. Zajęcia poprowadzi Marta Kula – Ulatowska, projektantka zielonych przestrzeni, malarka, autorka książki „Mali ogrodnicy w Wielkim Mieście”. Egzemplarze tej książki, ufundowane przez sponsora – Grupę WLW Development - otrzymają uczestnicy warsztatów.

Zapewniamy potrzebne materiały.

Wstęp wolny!

Święto Ogrodów – to festiwal, który od wielu lat gromadzi miłośników przyrody i sztuki.

W najpiękniejszych zielonych zakątkach Krakowa i okolic organizowane są koncerty, pikniki rodzinne, wernisaże, prezentacje sztuki ogrodowej, warsztaty i prelekcje. Koordynatorami Festiwalu są Ogród Botaniczny UJ, Stowarzyszenie Ogrody Sztuki, Klub Malwa oraz Krakowskie Forum Kultury.

Muzeum Niepołomickie po raz drugi uczestniczy w festiwalowych wydarzeniach.

W tym roku zapraszamy do zamku na wystawę zatytułowaną Mistrz portretów natury. Ogrody. Prezentujemy na niej unikatowe fotografie Włodzimierza Puchalskiego wykonywane od lat 30. do 70. XX wieku w technice czarno-białej. Mimo tak ograniczonej palety barw, ukazane kwiaty zdają się być polem dla wyobraźni
i wrażliwości odbiorców. Są wśród nich kwiaty polne: jaskier, maki, margerytki, górskie: krokusy, szarotki, storczyki, sasanki, przebiśniegi, kwiaty leśne i wodne.
Są znane i rzadziej występujące, a także popularne, choć o brzmiących nieznajomo nazwach: śnieżyca, obuwik czy pępawa dachowa.         

Symbolem tegorocznego festiwalu jest lawenda, która znalazła się na plakatach i folderach programowych, dostępnych m. in.w zamku, Miejskiej Bibliotece i na stronie www.swietoogrodow.pl

 

 

  

 

  

NOC MUZEÓW 2019

17.05 | godz. 18.00 – 23.00

 

Włodzimierz Puchalski – Mistrz portretów natury. Ogrody – wystawa fotografii

Ptasia komnata: odkrywanie ptasich tajemnic - dźwięki i obrazy  

Projekcja filmów przyrodniczych Włodzimierza Puchalskiego

 

zwiedzanie ekspozycji ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie:

Sukiennice w Niepołomicach 2. Znane i nieznane

Znajduję starożytności bardzo piękne. Antyk okiem kolekcjonera

Salon Europejski. Obrazy i rzeźby zachodnioeuropejskie (XVII – XIX w.)

 

 

 

 

  

VII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL

ZWIĄZKI POMIĘDZY KULTURĄ POŁUDNIA A PÓŁNOCY

SCHUBERT - CHOPIN - GRIEG

WZAJEMNE INSPIRACJE I REZONANS W MALARSTWIE I LITERATURZE

 

 

 

  

PIĘKNE I BESTIE

 

Izabela Rybotycka - absolwentka Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i studiów podyplomowych „Akademia Dziedzictwa” na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, stypendystka programów europejskich Tempus (Kent Institute of Art and Design, Wielka Brytania), CEEPUS (Moholy-Nagy University of Art and Design, Budapeszt).

Brała udział w kilkunastu wystawach; indywidualnych w Muzeum Ziemi Bieckiej, galerii MDK w Czechowicach Dziedzicach, Kasztelu w Szymbarku, Lanckoronie oraz zbiorowych: Biennale Sztuki Projektowania w Bunkrze Sztuki w Krakowie, pokonkursowe wystawy plakatu Centralnego Instytutu Ochrony Pracy w Warszawie i inne. Jej twórczość obejmuje malarstwo, rysunek, fotografię, sztukę użytkową. Jako projektantka współpracowała z wydawnictwami i instytucjami kulturalnymi. Zawodowo zajmuje się również edukacją.

Wystawa w Zamku Królewskim w Niepołomicach prezentuje portrety symboliczne zebrane w cykle Anima, Spotkania, Mity oraz prace nowe, niepokazywane jeszcze publicznie. Ich wspólnym tematem jest kobieta i towarzysząca jej postać mężczyzny, zwierzęcia czy mitycznej figury. To wieloznaczny świat symboli inspirowany baśnią, mitem i opowieścią. Obrazy wprowadzają widza w sytuacje zagadkowe, pełne nieoczywistości, chwilami przewrotne, zachęcają do interpretacyjnej zabawy i prób odkrywania prawdziwej natury Pięknych oraz ich tajemniczych towarzyszy.    

Wystawa czynna od 09.03 do 22.04.2019

 

  

 

18 listopada  DZIEŃ OTWARTY MUZEÓW

 

W niedzielę, 18 listopada, w godz. 10.00 – 16.00 muzea zapraszają na bezpłatne zwiedzanie wystaw.

W zamku królewskim, obok stałych ekspozycji sztuki polskiej i europejskiej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, sal łowieckich i kaplicy zamkowej polecamy wystawę „Niepołomice. Miasto, czas i ludzie” z nowym wątkiem przedstawiającym udział Niepołomiczan w walce o wolną Polskę w okresie pierwszej wojny światowej. Fotografie i dokumenty, dźwięki i obrazy ukazują heroizm i codzienność tamtych dni. O walkach w rejonie Niepołomic w 1914 roku, które zatrzymały Rosjan w natarciu na Kraków, opowiadać będzie Krzysztof Sojka - prezes Grupy Poszukiwawczo-Eksploracyjnej „Orły historii” (godz. 14.00).

Wystawa sztuki starożytnej stanie się kanwą zajęć pn. Biżuteria w Antyku (godz. 14.00), przeznaczonych dla młodszych zamkowych gości. Będą mieli oni okazję zobaczyć bransolety i pierścienie, diademy i naszyjniki ze złota i fajansu, noszone przez kobiety i mężczyzn przed tysiącami lat w Egipcie, Erturii, Rzymie i Grecji, poznać różnorodne ich znaczenia oraz stworzyć własną ozdobę.

A Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa zaprasza do Muzeum Fonografii na multimedialną wystawę „Niepodległa w eterze”. Archiwalne filmy, fotografie i nagrania, radioodbiorniki - od pierwszego polskiego lampowego odbiornika, którego twórcą był Stefan Manczarski, po urządzenia do nasłuchów morskich i  słynnego Klimka – radiotelefonu wykorzystywanego w ratownictwie górskim oraz ogromna makieta największej w II Rzeczypospolitej inwestycji radiokomunikacyjnej – Transatlantyckiej Centrali Radiotelegraficznej w Babicach pod Warszawą - pokazują rozwój radiofonii w Polsce w latach 1918 – 1989.

Wstęp wolny! Zapraszamy dorosłych i dzieci.

 

 

 

 

  

NIEPODLEGŁA W NIEPOŁOMICACH

 

W salach I piętra zamku królewskiego została otwarta wystawa czasowa pt. Niepodległa w Niepołomicach. Jest to kolejne z tematycznych rozwinięć wystawy stałej Niepołomice. Miasto, czas i ludzie.

Wolna mała Ojczyzna - ta myśl przyświecała obywatelom Niepołomic odkąd tereny Polski znalazły się pod zaborami.  Pierwsza wojna światowa nazwana przez historyków Wielką ze względu na zasięg konfliktu i liczbę straconych istnień - dla Polaków stała się Wielką, gdyż rodziły się wielkie nadzieje na odzyskanie Niepodległości kraju.

Niepodległa w Niepołomicach to wystawa przedstawiona  w stylu krótkometrażowego filmu z wieloma wątkami. Ukazuje między innymi działania Niepołomiczan kultywujące tradycję, kulturę i historię utraconego kraju w walce o zachowanie narodowej tożsamości: doroczne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, uroczystości narodowe 1916 roku, „obchody Kościuszkowskie” w setną rocznicę śmierci bohatera.

Na wystawie znajdziemy nazwiska „Sokolników” drużyny strzeleckiej, która wyruszyła 16 sierpnia 1914 roku do Krakowa, by dołączyć do oddziału Józefa Piłsudskiego, udokumentowaną listę mieszkańców Niepołomic i Podłęża, którzy walczyli w szeregach Legionów Polskich, replikę szabli polskiej z 1921 roku, wprowadzonej jako broń regulaminowa dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

Postawę patriotyczną wyrażoną w akcjach charytatywnych na rzecz legionistów i ich rodzin podkreślają archiwalne  dokumenty. Wojskowe życie na froncie i czas wolny żołnierzy garnizonu wojskowego w Niepołomicach pokazują zdjęcia z rodzinnych albumów. Wątek lokalny przedstawiony jest w kontekście znanych z historii zdarzeń i postaci tworzących fundament wolnej Polski. Fotografie i dokumenty, dźwięki i obrazy oddają heroizm i codzienność okresu pierwszej wojny światowej na niepołomickiej ziemi.

Rozszerzone informacje znajdują się w tabletach, m. innymi noty biograficzne i wspomnienia legionistów, historia drużyn strzeleckich, struktura lokalnej administracji, historia sypania Kopca Grunwaldzkiego czy plany wzniesienia pomnika pamięci Poległych w walkach o Niepodległość.

Zgromadzone na wystawie materiały: przedmioty i fotografie to przechowane przez mieszkańców Niepołomic pamiątki. Dokumenty pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum w Krakowie i Bochni.

 

Niepodległa w Niepołomicach

Organizator: Muzeum Niepołomickie

Wystawa czynna codziennie od 10 listopada 2018 do 15 stycznia 2019 roku.

 

  

Bona  500 lat później

Od koronacji najsłynniejszej Włoszki na Wawelu, czyli Bony Sforzy minęło 500 lat. W dniu koronacji, czyli 18 kwietnia 1518 roku Bona wzięła ślub z Zygmuntem Starym. Kiedy wyjeżdżała na Wawel wiwatowały tłumy. Przyjechała z grupą 200 Włochów, wybitnych artystów i uczonych. Przywiozła ze sobą 232 pary sukien, renesansową kulturę i ambitne plany polityczne. Stała się najbardziej wpływową kobietą na kontynencie. Rządziła milionami poddanych, podlegało jej jedno z największych imperiów na kontynencie, zbiła majątek, który dzisiaj jest niewyobrażalny. Była wykształcona, ambitna, bezkompromisowa i pewna siebie. Na temat jej życia powstawały legendy.

Każdy z artystów biorących udział w wystawie stawiał sobie pytanie na ile można wnieść nową wartość, nową jakość estetyczną, która pozwoliłaby nam, po 500 latach ujrzeć postać historyczną w nowym świetle. Jest to trudne zadanie, które każdy z uczestników podjął na własne ryzyko i na własny sposób.

Wernisaż - 25.10.2018 18:00

 

 

 

  

 

NasTroje

w malarstwie

NasTroje w malarstwie – wystawa prac Niepołomiczanina Bartka Sobieraja oraz Urszuli i Wacława Sobierajów.

Bartłomiej ukończył z wyróżnieniem Wydział Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego. Było to ukoronowanie jego nauki, wcześniej bowiem uczęszczał do Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku – Białej, a w ogóle sztuka towarzyszyła mu od najmłodzszych lat, gdyż przyszedł na świat i wychowywał się w artystycznej rodzinie. Rodzice: Urszula i Wacław są absolwentami Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, oboje są artystami -malarzami, uczestnikami wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, plenerów, a także Międzynarodowych Targów Sztuki. Stąd nie dziwi fakt, że często ich wystawy mają charakter rodzinny.

Tak jest i w tym przypadku. Prace Bartłomieja, w których dominuje technika pastelu, węgla i ołówka mają różnorodną tematykę. Są wśród nich nostalgiczne krajobrazy, architektura i portret. Są także kwiaty - ulubiony wątek malarski jego Mamy. Na wystawie znajdą się również widoki miejskie, martwa natura oraz malarstwo sakralne.

 

wystawa czynna od 19 września do 21 października 2018 roku.

 

 

  

 

Ogród Marzeń

Rodzinne warsztaty Arteco

 

W niedzielę, 8 lipca od godz. 11.00 zapraszamy do zamku królewskiego na rodzinne warsztaty artystyczno – przyrodnicze pod nazwą  „Ogród marzeń”.  

Marta Kula –malarka i projektantka ogrodów będzie opowiadać o zasadach planowania własnego ogrodu i jego funkcjach, dzieci zaprosimy do malowania ogrodu swoich marzeń, a rodziców do zwiedzania wystawy obrazów pp. Marty Kuli i Janiny Kraupe, dla których inspiracją stała się zielona przestrzeń. Następnie po przemieszczeniu się do chat za zamkiem posłuchamy fragmentów książki Mali ogrodnicy w wielkim mieście, której bohaterowie zaprzyjaźniają się z roślinami, zwierzętami i owadami mieszkającymi w ogrodzie.

Na zakończenie każde dziecko będzie mogło posadzić swoją roślinkę i zabrać ją do domu.

Zajęcia potrwają do godziny 13.00. Potrzebne akcesoria zapewniają organizatorzy. Wstęp wolny!

Muzeum Niepołomickie i Fundacja Zamek Królewski w Niepołomicach

 

  

O OGRODACH

Dwie artystki : Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - Janina Kraupe -  Świderska i Jej studentka – Marta Kula Ulatowska prezentują prace, dla których inspiracją jest natura i przestrzeń ogrodu. Ogród dla autorek to nie tylko miejsce konkretne, w którym można zaobserwować zachodzące w przyrodzie zmiany, ale również obszar wyobraźni, rozważań i medytacji. To przedstawienie za pomocą abstrakcyjnych znaków ludzkiej tęsknoty za Rajem - pierwszym Ogrodem, to harmonia zestawienia kolorów, lekkość i delikatność dobranych technik (linoryt, pastel, akryl) i magia barw. 

Marta Kula Ulatowska zajmuje się malarstwem i projektowaniem ogrodów. Stąd na wystawie prezentowane są zarówno rysunki - założenia ogrodowe, jak i ich późniejsze malarskie przetworzenie.

Studia na Wydziale Architektury Wnętrz i Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ukończyła dyplomem w pracowni prof. Janiny Kraupe – Świderskiej. Prace prezentowała na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce, Europie i USA. Jest wielką orędowniczką tworzenia zielonej przestrzeni. Tą pasją zaraża innych prowadząc warsztaty ArtEko i zachęcając do kreowania swoich wymarzonych ogrodów. Ostatnio ukazała się książka dla dzieci Mali ogrodnicy w Wielkim Mieście, z tekstem i ilustracjami Artystki.

Janina Kraupe-Świderska  uznawana jest za jedną z najbardziej oryginalnych polskich artystek drugiej połowy XX wieku. Wybitna malarka, wieloletni pedagog Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, laureatka wielu nagród i wyróżnień,  odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” zmarła w 2016 roku.

Zajmowała się malarstwem sztalugowym i ściennym oraz grafiką, stosując  technikę linorytu.  Jej prace są delikatne i harmonijne, inspirowane naturą, muzyką, poezją, astrologią. W swym dorobku ma wiele wystaw indywidualnych oraz udział w kilkuset wystawach sztuki polskiej w kraju i za granicą. W zamku królewskim w Niepołomicach zaprezentowano zaledwie niewielki fragment twórczości Pani Profesor.

Wernisaż: 2 czerwca, sobota, godz. 16.00

Wystawa czynna do 31 sierpnia 2018 r.

 

  

 

 Marta Kula , Ogród złocisty, pastel                                          Janina Kraupe, Teksty roślinne, linorytNoc Muzeów 2018

 

18 maja (piątek) w godz. 18.00 – 24.00 zapraszamy na Noc Muzeów!

 

       W programie: (w Zamku Królewskim)

  • Polskie Drogi Do Wolności - spacer po Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku śladem artystów i dzieł podejmujących tematykę powstańczą
  • 20.00 – Przyczyny upadku państwa polskiego – prezentacja: Grzegorz Gorycki, historyk Muzeum Niepołomickiego
  • Niepodległa Mała Ojczyzna – zwiedzanie tematyczne wystawy Niepołomice. Miasto, czas i ludzie.
  • Znajduję starożytności bardzo piękne. Antyk okiem kolekcjonera oraz
  • Salon Europejski. Obrazy i rzeźby zachodnioeuropejskie (XVII – XIX w.)

       zwiedzanie ekspozycji ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

------------------------------------------------------------

Muzeum Fonografii (Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa)

  • 18.00 – 24.00 – zwiedzanie ekspozycji stałej
  • 19.00 - Przyjaciele na 33 obroty – projekcja dokumentu filmowego o grafikach: Rosławie Szaybo i Stanisławie Zagórskim – autorach okładek płyt światowych gwiazd współczesnej muzyki
  • 20.00 - 23.00 - Vinyl Nightmuzyka i kiermasz płyt
  • 21.00 – koncert zespołu HOT’LAMPA

 

Biletem wstępu jest okolicznościowa moneta w cenie 1 zł.

 

 

 Tajemnica Kryształów

 

Na wystawie prezentujemy ponad 150 okazów kryształów, pochodzących z różnych części świata,
w tym z Polski.
Najbardziej atrakcyjne elementy wystawy to m. innymi okazy kryształu diamentu z Republiki Południowej Afryki oraz okaz krystalicznego złota ze złóż w Kalifornii. Warto zwrócić uwagę na przepiękne odmiany krystalicznych kwarców w przeróżnych, zadziwiających kombinacjach.
Z kolei dla kolekcjonerów najbardziej ciekawe mogą okazać się kryształy gipsu.
Bogactwo kryształów przedstawione jest w porządku układów krystalograficznych.
Rarytasem jest zbiór szlifowanych kamieni jubilerskich. W tej części wystawy kryształy pokazane są jako źródło pochodzenia kamieni jubilerskich i przede wszystkim jako efekt finalny po żmudnym profesjonalnym szlifowaniu .Podziwiać można kamienie szlachetne i półszlachetne z całego świata, szafiry, rubiny, szmaragdy, tanzanity czy turmaliny oraz wyjątkowej urody wielkie, różnorodne ametysty, cytryny, kryształy górskie z rutylami i wiele innych.

Ale chyba najbardziej spektakularny fragment wystawy stanowi „Tajemnicza komnata”, w której kryształy poddane działaniu światła fluorescencyjnego zmieniają gwałtownie swoje właściwości optyczne. W efekcie są postrzegane jako kompletnie inne obiekty.
Prezentowane okazy o ciekawych efektach kolorystycznych i wybitnych właściwościach fluorescencyjnych pochodzą głównie z Polski, Czech, Węgier i Rumunii, a także z Madagaskaru, Indii
i USA.  Szczególną uwagę poświęcono selekcji polskich okazów, które zaskakują wspaniałymi efektami fluorescencyjnymi. Przykładem są okazy kryształów cynkitu pochodzące z samorzutnej krystalizacji
w hucie Oława. Zaskakujące oblicze w tym świetle pokazują sfaleryty z kopalni Pomorzany w Olkuszu. Piękne i efektowne zmiany barw demonstrują baryty na dolomicie z kopalni miedzi KGHM na Dolnym Śląsku.
Fakt znany tylko wtajemniczonym -  poszukiwacze bursztynu zaczęli ostatnio posługiwać się lampami fluorescencyjnymi podczas nocnych jego poszukiwań.

Wystawa zrealizowana dzięki współpracy z Fundacją Na Rzecz Ziemi z Krakowa.

Wystawa czynna do 11 kwietnia 2018

 

 

 Od Paryża do Niepołomic - Vanessa Pol    

 

Od 17 lutego zapraszamy na wystawę prac Vanessy Pol.

Artystka nazywana jest kolorystką o cienkiej kresce. Jej akwarele, bo to ulubiona technika w jakiej tworzy, przedstawiają wrażenia z podróży - stąd tytuł wystawy: pejzaż, architekturę, ale także konie, ptaki, portrety i karykatury. Marynistyka – to osobna tematyka, którą zobaczymy na wystawie. Bowiem Vanessa Pol mieszka na północy Polski, skąd blisko do morza.

Malarstwo jest jej pasją. Ale jednocześnie jako pedagog przygotowuje młodzież do egzaminów do szkół artystycznych, tworzy ilustracje do ćwiczeń i podręczników szkolnych, jest autorką opracowania „Podstawy historii sztuki”, a jako animator jest współzałożycielką Galerii „Pięciu” w Czarnkowie (woj. Wielkopolskie), organizatorką i kuratorką wystaw malarskich, konkursów plastycznych, uczestniczką plenerów i kilkudziesięciu wystaw zbiorowych, m. innymi w Pile, Koszalinie, Poznaniu, Kołobrzegu.

Swoje prace prezentowała na kilkunastu wystawach indywidualnych.

Wiele jej obrazów znajduje się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Jubileusz 25–lecia pracy artystycznej Artystka świętuje w Niepołomicach. Wystawa ma więc charakter retrospektywny i daje przegląd różnorodnych zainteresowań i poszukiwań twórczych.

Wystawa będzie czynna codziennie do 18 marca.

 

 

 

  

 

WŁÓCZĘGI - Majka Wójtowicz

 

Czy lubię malować? Radosna potakująca odpowiedź raczej nie obrazuje stanu splątanych myśli, jakie napływają do głowy w związku z tym pytaniem. Oczywiście, że ogólnie tak, bo w końcu wcale nie muszę. Ilość stworzonych już arcydzieł też jakby nie zachęca. Jestem w pełni przekonana, że wszechświat  przetrwałby bez mojej „twórczej pasji”.                                                                       

Jednak … kiedy kilka kształtów coś trochę przypominających, ale „oderwanych” od siebie zaczyna współbrzmieć, strasznie mnie to cieszy. Jest to bardzo trudne żeby osiągnąć stan całkowitej harmonii, i dlatego często wracam do pozornie już „skończonych” obrazów i ponawiam próbę lepszego zorganizowania plam, które je zapełniają. Nie jest to w żaden sposób odkrywcze, ale pociesza mnie fakt, że każdy obraz wymaga swoistych metod działania i sposoby, dzięki którym z chaosu lub nic nieznaczącego szkicu oddającego zaledwie kompozycyjny zamysł wyłania się jakaś sensowna całość, są do wyboru: wszystko można, ale nie wiadomo, co trzeba”.

Majka Wójtowicz urodzona w Toruniu, od 1992 roku mieszkanka Niepołomic; absolwentka Wydziału Wychowania Plastycznego Akademii Pedagogicznej w Krakowie; obecnie pracuje w Muzeum Narodowym w Krakowie w Dziale Rycin, Rysunków i Akwarel.

Wystawa czynna do połowy lutego.

 

 

  

 

NIEPOŁOMICE – TOŻSAMOŚĆ GMINY.

150 lat samorządu lokalnego

 

Od 10 listopada 2017 r. w salach I piętra zamku królewskiego można oglądać wystawę, której tematem są Niepołomice, proces tworzenia organizmu miejskiego i kształtowania samorządności.

Wystawa stała, zatytułowana Niepołomice. Miasto, czas i ludzie, przedstawiająca historię Niepołomic

i Niepołomiczan od czasu rozbiorów Rzeczypospolitej do wybuchu II Wojny Światowej - stanowi  bazę do opowieści o samorządzie lokalnym. W tym roku bowiem mija 150 lat od pierwszych wyborów samorządowych na terenie Galicji.

Aranżacja oparta w dużej mierze o wielkoformatowe fotografie, wprowadza w klimat przełomu XVIII

i XIX wieku, obrazuje dokonania ówczesnej Rady i Zwierzchności gminnej. 

Wiek XX ukazany jest w podziale na okres międzywojenny, lata 1950-1989, okres transformacji ustrojowej

i odrodzenia samorządu w 1990 roku - do czasów współczesnych.

Wykorzystując  dokumenty archiwalne,  lokalne kroniki, filmy dokumentalne TVP, oryginalne pocztówki

i zachowane w rodzinnych albumach fotografie - pokazano jak fundamentalną rolę odgrywa demokracja obywatelska, której ważnym ogniwem jest samorząd i jak jego decyzje zmieniły Miasto.

Pogłębione informacje i bogaty materiał archiwalny odnaleźć można w multimediach. 

Organizatorem wystawy jest Muzeum Niepołomickie przy znaczącym udziale mieszkańców Niepołomic

i współpracy z Archiwum Narodowym w Krakowie.

 

 

 

 

facebook_page_plugin
dane
konkurs fotograficzny "PTAKI W OBIEKTYWIE" 27.01 - 29.02.2020