BANER---NIEPOOMICE.-MIASTO-CZAS-I-LUDZIE

Wystawa stała przedstawia historię Niepołomic i Niepołomiczan od pierwszego rozbioru Rzeczypospolitej do wybuchu II Wojny Światowej.

Na bazie oryginalnych pocztówek, lokalnych kronik, fotografii zachowanych w rodzinnych albumach oraz dokumentów archiwalnych podejmuje próbę ukazania procesu powstawania organizmu miejskiego i kształtowania się samorządności.

Ekspozycja oparta w znacznej mierze o wielkoformatowe fotografie wprowadza w klimat przełomu XVIII i XIX oraz początku XX wieku, a w multimediach odnaleźć można pogłębione informacje i bogaty materiał archiwalny.

Zapraszamy na lekcje muzealne:

Ojcowie Niepodległej - Działalność m. innymi Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego stworzyła podstawy dla odrodzenia państwa polskiego. Jaka jest historia marszałkowskiego wąsa? Co ma wspólnego muzyka Chopina z traktatami Wersalskimi?
Dlaczego święto niepodległości obchodzimy 11 listopada? Kim był "Wiktor" i co robił w Japonii?

Wiek pary i kolei - Rozwój przemysłu na przykładzie XIX-wiecznych Niepołomic.

Burmistrz w mieście - Kim był naczelnik? Jakie funkcje sprawuje burmistrz? Dowiesz się jaki wpływ na rozwój miasteczka miał samorząd miejski. Niepołomice na przełomie XIX i XX w.

Diaspora żydowska w Niepołomicach - Struktura, istnienie oraz wpływ wspólnoty na miasteczko galicyjskie. Przybliżymy zwyczaje i tradycje kultury żydowskiej; pozwolimy dostrzec wyjątkowość grupy, z którą współistniejemy od wieków.

więcej informacji w zakładce EDUKACJA

Zapraszamy do Muzeum Niepołomickiego codziennie w godzinach 10:00 - 17:00