NMCIL

Wystawa stała przedstawia historię Niepołomic i Niepołomiczan od pierwszego rozbioru Rzeczypospolitej do wybuchu II Wojny Światowej.

Na bazie oryginalnych pocztówek, lokalnych kronik, fotografii zachowanych w rodzinnych albumach oraz dokumentów archiwalnych podejmuje próbę ukazania procesu powstawania organizmu miejskiego i kształtowania się samorządności.  

Ekspozycja oparta w znacznej mierze o wielkoformatowe fotografie wprowadza w klimat przełomu XVIII i XIX oraz początku XX wieku, a w multimediach odnaleźć można pogłębione informacje i bogaty materiał archiwalny.

Zapraszamy na lekcje muzealne:

Ojcowie Niepodległej - Działalność m. innymi Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego stworzyła podstawy dla odrodzenia państwa polskiego. Jaka jest historia marszałkowskiego wąsa? Co ma wspólnego muzyka Chopina z traktatami Wersalskimi?
Dlaczego święto niepodległości obchodzimy 11 listopada? Kim był "Wiktor" i co robił w Japonii?

Wiek pary i kolei - Rozwój przemysłu na przykładzie XIX-wiecznych Niepołomic.

Burmistrz w mieście - Kim był naczelnik? Jakie funkcje sprawuje burmistrz? Dowiesz się jaki wpływ na rozwój miasteczka miał samorząd miejski. Niepołomice na przełomie XIX i XX w.

 

 

facebook_page_plugin
dane
konkurs fotograficzny "PTAKI W OBIEKTYWIE" 27.01 - 29.02.2020