2016
MARZEC
Na rynek wydawniczy trafiła kolejna pozycja upamiętniająca postać Włodzimierza Puchalskiego. Publikacja ta zawiera bardzo rzeczową i rzetelną notę biograficzną zbudowaną w oparciu o bogatą filmografię Mistrza. Treść książki jest podparta i ubogacona licznymi fotografiami z planów filmowych, dyplomami zdobywanymi na wielu festiwalach w kraju i zagranicą oraz artykułami z gazet, śledzących w owych czasach na bieżąco karierę filmową Włodzimierza Puchalskiego. Do publikacji dołączona została płyta z sześcioma filmami powstałymi w latach 1947-1957, które poprzez współpracę Lasów Państwowych z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi zostały poddane digitalizacji i cyfrowej rekonstrukcji. Dzięki owym zabiegom filmy, albumy i fotografie nadal cieszą ludzkie oko i ponadto na nowo ukazują polskie krajobrazy, które dzisiaj są już rzadkością. Osobą stojącą za tym niezwykłym przedsięwzięciem jest Tomasz Ogrodowczyk od lat zafascynowany twórczością swojego mistrza.
Wydawnictwo można nabyć w kasie Muzeum Niepołomickiego.
Wystawa 77°00’N/15°33’E
Już po raz siódmy w dworze Czeczów została upamiętniona rocznica urodzin Włodzimierza Puchalskiego. 5 marca odbył się wernisaż wystawy 77°00’N/15°33’E. Jej tytuł to współrzędne geograficzne polskiej Stacji Polarnej Hornsund, która powstała w czasie Wyprawy Założycielskiej w 1957/58 r. W ekspedycji na biegun północny udział wzięły 34 osoby - przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych, a także jako filmowiec
i fotograf Włodzimierz Puchalski.
Na ekspozycję złożyły się fotografie i pamiątki z tej wyprawy.
Wernisaż swoją obecnością uświetnią profesor Krzysztof Birkenmajer uczestnik owej wyprawy, który w piękny sposób przywołał wspomnienia sprzed 59-ciu lat. Następnie wszyscy zaproszeni Goście mogli zobaczyć film Włodzimierza Puchalskiego powstały na Arktyce Wyspa pióri puchu.
Po projekcji, dr Jerzy Giżejewski - kierownik XIV i XIX ekspedycji (1991/92, 1996/97) w bardzo ciekawy sposób opowiedział o prowadzonych badaniach i życiu na Polskiej Stacji. Na zakończenie udało się połączyć z przebywającymi na stacji uczestnikami XXXVIII już wyprawy. Dało to pogląd na zmiany jakie zaszły na stacji przez te lata, począwszy od udokumentowanej na fotografiach Wyprawy Założycielskiej.
Wystawa Z DRUGIEJ STRONY OBIEKTYWU
6 marca w jednej z zamkowych sal odbył się wernisaż do wystawy Z drugiej strony obiektywu. Na ekspozycję składa się kilkadziesiąt fotografii, ukazujących Włodzimierza Puchalskiego „przy pracy”. Te niezwykłe ujęcia wykonali najbliżsi asystenci Mistrza w latach 30. i 50. XX wieku.
Zaprezentowaną wystawę przygotował Tomasz Ogrodowczyk, który przywraca utracony blask fotografiom i filmom swojego Mistrza. Przed zaproszonymi na wernisaż uczniami niepołomickiego gimnazjum Tomasz Ogrodowczyk odkrywał tajniki swojej pracy nad spuścizną po Włodzimierzu Puchalskim, m.in. prezentując efekty obróbki cyfrowej pierwszych filmów Mistrza.
2015
LIPIEC
WAKACYJNA WYSTAWA Z MISTRZEM
6 marca w Szkole Podstawowej nr 3 w Niepołomicach-Podgrabiu świętowano, jak co roku Dzień Patrona - Włodzimierza Puchalskiego.
Uroczystość uświetniło przedstawienie, w którym udział wzięły najmłodsze dzieci oraz finał gminnego konkursu plastycznego Przyroda oczami Włodzimierza Puchalskiego.
Muzeum Niepołomickie w zamkowym wnętrzu Gabinetu Włodzimierza Puchalskiego przygotowało na czas wakacyjnego odpoczynku wystawę w oparciu o wybrane prace, które zostały zakwalifikowane do konkursu.
Z oryginalnymi zdjęciami Włodzimierza Puchalskiego zestawiono i zaprezentowano 24 dziecięce wyobrażenia.
Na wystawę zapraszamy codziennie od 10:00 do 18:00
2015
CZERWIEC