Galeria Artystycznej Fotografii Przyrodniczej

Powstanie Galerii stało się możliwe poprzez digitalizację negatywów dofinansowaną ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury: w wysokości 53010,00 zł w 2021 roku (6000 negatywów) oraz 64000,00 zł w 2022 roku (6400 negatywów).

Pragnęliśmy w Galerii pokazać Włodzimierza Puchalskiego nie tylko jako fotografa przyrody, ale również jako artystę, który poprzez własną koncepcję i niepowtarzalność czyni ze swych ujęć niemal dzieła sztuki. Wyboru fotografii do pierwszej części Galerii dokonała Anna Puchalska – Żelewska, która doskonale znała wrażliwość i sposób patrzenia na przyrodę swojego Ojca. Jak sama wspominała, praca nad wyborem materiału była czasem przepełnionym sentymentem, ale także radością, kiedy zobaczyła siebie jako małą dziewczynkę siedzącą na ławce obok prof. Władysława Szafera i zachwytem nad ujęciami, które zobaczyła dopiero po raz pierwszy.

Druga część Galerii powstała w oparciu o wybór Wojciecha Żelewskiego – wnuka Włodzimierza Puchalskiego, urodzonego już po śmierci artysty. Czas spędzony z twórczością Dziadka był dla niego niesamowitym doznaniem, które potraktował jako swego rodzaju Spotkanie z Nim.

Sposób ekspozycji, to tematycznie podzielone fotografie opatrzone podpisem dokładnie takim, jaki widniał na negatywach.

Zapraszamy do przyglądnięcia się tym niezwykłym ujęciom ukazującym piękno przyrody i artystyczną duszę ich twórcy.

 

Aneta Słowikowska
Muzeum Niepołomickie



 

W weekend przerwa techniczna od 13:00 do 13:30 || Kobiety kreatywne - wystawa czynna do 2 października

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.