Ptaki na czarnobiałej fotografii

2016

MARZEC

 

 

 Okładka publikacji DVD - Pierwsze filmy Włodzimierza Puchalskiego. Rekonstrukcja cyfrowa

Na rynek wydawniczy trafiła kolejna pozycja upamiętniająca postać Włodzimierza Puchalskiego. Publikacja ta zawiera bardzo rzeczową i rzetelną notę biograficzną zbudowaną w oparciu o bogatą filmografię Mistrza. Treść książki jest podparta i ubogacona licznymi fotografiami z planów filmowych, dyplomami zdobywanymi na wielu festiwalach w kraju i zagranicą oraz artykułami z gazet, śledzących w owych czasach na bieżąco karierę filmową Włodzimierza Puchalskiego. Do publikacji dołączona została płyta z sześcioma filmami powstałymi w latach 1947-1957, które poprzez współpracę Lasów Państwowych z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi zostały poddane digitalizacji i cyfrowej rekonstrukcji. Dzięki owym zabiegom filmy, albumy i fotografie nadal cieszą ludzkie oko i ponadto na nowo ukazują polskie krajobrazy, które dzisiaj są już rzadkością. Osobą stojącą za tym niezwykłym przedsięwzięciem jest Tomasz Ogrodowczyk od lat zafascynowany twórczością swojego mistrza.

Wydawnictwo można nabyć w kasie Muzeum Niepołomickiego.

 

Wystawa 77°00’N/15°33’E

 

Fotografia gór

 Fotografia ptaka

Już po raz siódmy w dworze Czeczów została upamiętniona rocznica urodzin Włodzimierza Puchalskiego. 5 marca odbył się wernisaż wystawy 77°00’N/15°33’E. Jej tytuł to współrzędne geograficzne polskiej Stacji Polarnej Hornsund, która powstała w czasie Wyprawy Założycielskiej w 1957/58 r. W ekspedycji na biegun północny udział wzięły 34 osoby - przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych, a także jako filmowiec
i fotograf Włodzimierz Puchalski.
Na ekspozycję złożyły się fotografie i pamiątki z tej wyprawy.
Wernisaż swoją obecnością uświetnią profesor Krzysztof Birkenmajer uczestnik owej wyprawy, który w piękny sposób przywołał wspomnienia sprzed 59-ciu lat. Następnie wszyscy zaproszeni Goście mogli zobaczyć film Włodzimierza Puchalskiego powstały na Arktyce Wyspa pióri puchu.
Po projekcji, dr Jerzy Giżejewski - kierownik XIV i XIX ekspedycji (1991/92, 1996/97) w bardzo ciekawy sposób opowiedział o prowadzonych badaniach i życiu na Polskiej Stacji. Na zakończenie udało się połączyć z przebywającymi na stacji uczestnikami XXXVIII już wyprawy. Dało to pogląd na zmiany jakie zaszły na stacji przez te lata, począwszy od udokumentowanej na fotografiach Wyprawy Założycielskiej.

 

Wystawa Z DRUGIEJ STRONY OBIEKTYWU

 

na fotografii Włodzimierz Puchalski przy kaczce

6 marca w jednej z zamkowych sal odbył się wernisaż do wystawy Z drugiej strony obiektywu. Na ekspozycję składa się kilkadziesiąt fotografii, ukazujących Włodzimierza Puchalskiego „przy pracy”. Te niezwykłe ujęcia wykonali najbliżsi asystenci Mistrza w latach 30. i 50. XX wieku.
Zaprezentowaną wystawę przygotował Tomasz Ogrodowczyk, który przywraca utracony blask fotografiom i filmom swojego Mistrza. Przed zaproszonymi na wernisaż uczniami niepołomickiego gimnazjum Tomasz Ogrodowczyk odkrywał tajniki swojej pracy nad spuścizną po Włodzimierzu Puchalskim, m.in. prezentując efekty obróbki cyfrowej pierwszych filmów Mistrza.

 

2015

LIPIEC

 

WAKACYJNA WYSTAWA Z MISTRZEM

6 marca w Szkole Podstawowej nr 3 w Niepołomicach-Podgrabiu świętowano, jak co roku Dzień Patrona - Włodzimierza Puchalskiego.
Uroczystość uświetniło przedstawienie, w którym udział wzięły najmłodsze dzieci oraz finał gminnego konkursu plastycznego Przyroda oczami Włodzimierza Puchalskiego.
Muzeum Niepołomickie w zamkowym wnętrzu Gabinetu Włodzimierza Puchalskiego przygotowało na czas wakacyjnego odpoczynku wystawę w oparciu o wybrane prace, które zostały zakwalifikowane do konkursu.
Z oryginalnymi zdjęciami Włodzimierza Puchalskiego zestawiono i zaprezentowano 24 dziecięce wyobrażenia.

Na wystawę zapraszamy codziennie od 10:00 do 18:00

 

2015

CZERWIEC

 

 plakat wystawy - Ptaki wodno-błotne

Od 2003 roku Muzeum Niepołomickie ma zaszczyt uczestniczyć w Międzynarodowym biennale Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego w Łodzi.
Przez lata organizowano pokazy fotografii Puchalskiego w kontekście tematyki poruszanej przez Organizatorów łódzkiego festiwalu. Nie byłoby to możliwe bez tak różnorodnego
i bogatego materiału fotograficznego jaki pozostawił Włodzimierz Puchalski. Kolekcja ponad 100 tysięcy negatywów na około sześciu kilometrach taśmy celuloidowej jest dziś zagłębiem wiedzy nie tylko dla przyrodników, ale i etnografów. Cieszymy się z popularności łódzkiego festiwalu na arenie Międzynarodowej i możliwości propagowania twórczości i postaci Włodzimierza Puchalskiego.

Na XVI Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych przygotowano zestaw fotografii opowiadający o polskich rozlewiskach rzecznych, ich krajobrazie i toczącym się tam życiu. Najlepszym wprowadzeniem niech będzie cytat
z albumu Włodzimierza Puchalskiego:
„Gdzieś od zachodniej łuny, która rozniecała złocistą pożogę gładkie tonie wód
i nadbrzeżne zarośla, niósł się ostatni klangor gęsi”

 

WYSTAWA WŚRÓD TRZCIN I WÓD


Tak w oczach Puchalskiego jawią się krajobrazy Polski lat 50-tych ubiegłego wieku. Równiny zalewowe były ostoją dla wielu gatunków ptaków wodnych i błotnych. Rzeki w swym dolnym odcinku są po dziś dzień siedliskiem dla sporej grupy awifauny Polski. Zbiorniki wodne są schronieniem dla mew, rybitw, czapli siwych. Gromadzą się tam także kolonie kormoranów, można spotkać gniazdujące kaczki, bataliony i gęsi.
Krajobraz, choć przekształcony przez człowieka, ofiarował może równie dobre ujęcia fotograficzne współczesnemu artyście-fotografikowi jak ten z lat 40 i 50-tych ubiegłego wieku, kiedy to wiosenne rzeczne rozlewiska były drugim domem dla Włodzimierza Puchalskiego.
Prace Włodzimierza Puchalskiego prezentowane na wystawie pokazują naturalny obraz Polskich rzek, jezior i stawów wraz z ich mieszkańcami-ptakami.

 

2015

MAJ

 

  Prezydent Bronisław Komorowski wraz z Małżonką na wystawie

Bądź dumny z biało - czerwonych i otwórz się na inspirację.
Muzeum Niepołomickie uczestniczyło w plenerowej wystawie organizowanej przez grupę MOVIDA na Krakowskim Przedmieściu przed Pałacem Prezydenckim. Wszystkich bohaterów, których dokonania prezentowano na wystawie można poznać na stronie projektu www.bialo-czerwona.org. Wśród flagowych bohaterów takich jak Ernest Malinowski czy kpt. Teresa Remiszewska znalazł swoje miejsce Włodzimierz Puchalski, sylwetkę przyrodnika zamieszczono wśród znakomitych Polaków z bogatym bagażem doświadczeń, nie tylko przyrodniczych.
fot. MOVIDA

Pan Prezydent Bronisław Komorowski wraz z Małżonką otworzyli wystawę Biało-czerwona na bezdrożach, podczas obchodów Dnia Flagi. Prezydent Komorowski wręczył polskie flagi czynnym Bohaterom Wystawy.

2015

KWIECIEŃ

 

 okładka publikacji Werki Włodzimierza Puchalskiego

W sprzedaży ukazały się Werki Włodzimierza Puchalskiego autorstwa Tomasza Ogrodowczyka, przyrodnika, fotografa i filmowca.
Publikacja Werki Włodzimierza Puchalskiego to finał pracy nad negatywami Włodzimierza Puchalskiego po które sięgnęły Lasy Państwowe by przywrócić obecnym pokoleniom twórczość nestora polskiej fotografii i filmu przyrodniczego.

Z książki dowiemy się w jaki sposób Włodzimierz Puchalski od lat 30. do 1956 roku pracował nad Zieloną serią, realizował zdjęcia, robił zapiski przyrodnicze, dobierał współpracowników i miejsca obserwacji zwierząt, głównie ptaków wodnych. Poza zdjęciami z prac w terenie, które zawsze są ciekawe, bo zdradzają warsztat pracy autora, niezwykle interesujące są zapiski Włodzimierza Puchalskiego z kalendarzyków kieszonkowych opisujące, co działo się w przyrodniczym świecie, plany kolejnych wypraw oraz informacje osobiste.

Co oznacza tytuł Werki Włodzimierza Puchalskiego?
Zaczynając pracę nad wznawianiem Zielonej serii Tomasz Ogrodowczyk pojechał do Muzeum Niepołomickiego, gdzie w zaprojektowanym przez samego Puchalskiego regale na negatywy natknął się na szufladę opisaną: „Filmowe werki i moje różne". Jak się okazało, zdjęcia dotyczyły pracy w terenie. Włodzimierz Puchalski zaczerpnął słowo „werki" z języka niemieckiego, które oznacza dzieło, pracę twórczą. Fotografowie opisywali niegdyś swoje zdjęcia robocze jako werki-fotosy.

Do książki dołączona została płyta CD, na której Włodzimierz Press czyta artykuły Włodzimierza Puchalskiego, a znani lektorzy interpretują publikacje i recenzje, dotyczące Zielonej serii. Na krążku zamieszczone zostały ponadto inne ciekawe dokumenty – poza dźwiękowymi także w formie plików do przeczytania – jak również film z nagrań studyjnych do audiobooków.

oprac. na podstawie tekstu E. Trzonek

 

MARZEC

 

wystawa w Muzeum Niepołomickim

Muzeum Niepołomickie 7 marca otwarło w krakowskim Dworze Czeczów wystawę Ujęcie, zbliżenie, zdjęcie poświęconą Włodzimierzowi Puchalskiemu.

Tradycyjnie już z początkiem marca w salach Dworu Czeczów w krakowskim Bieżanowie otwarta została wystawa Ujęcie, zbliżenie, zdjęcie opowiadająca o ważnych wystawach Włodzimierza Puchalskiego.
Dyrektor Muzeum Niepołomickiego Maria Jaglarz wraz z córką artysty Anną Puchalską otwarły 6. już z kolei wystawę w tym krakowskim Domu Kultury.
Zebrane na wernisażu grono podziwiając fotografie, rozmawiało i wspominało Puchalskiego. Uczestnicy zgodnie przyznali, że prace Włodzimierza Puchalskiego mimo upływającego czasu są inspiracją dla współczesnych fotografików, budzą podziw i nadal w swej prostej formie pozostają niezwykle aktualnym zapisem przyrody.

 

2014

8 MARCA - 30 KWIETNIA 2014

 

dwa ptaki - słuchasz? słucham - Puchalski na głosy 

Tegoroczne otwarcie wystawy fotografii Włodzimierza Puchalskiego w krakowskim Dworze Czeczów , połączone było z promocją audiobooków do Zielonej Serii.

Twórcą wznowienia serii jest Tomasz Ogrodowczyk, który na co dzień realizuje filmy o tematyce przyrodniczej i leśnej oraz nagrywa głosy zwierząt. Na stałe związany z Leśnym Studiem Filmowym Ośrodka Rozwojowo – Wdrożeniowego Lasów Państwowych w Bedoniu
Jest członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody.

 

”Wśród trzcin i wód” - album z audiobookiem

 

okładka albumu Wśród trzcin i wód



To trzeci album fotograficzny z audiobookiem, który w ramach Zielonej serii Włodzimierza Puchalskiego wydały Lasy Państwowe.

fot. Tomasz Ogrodowczyk

 

"W krainie łabędzia” – album z audiobookiem

 

okładka albumu W krainie łabędzia

Jest to czwarta, ostatnia z Zielonej serii książka Włodzimierza Puchalskiego wydana w formie albumu fotograficznego z audiobookiem przez Lasy Państwowe.
fot. Tomasz Ogrodowczyk

 

5-28 SIERPNIA 2014

 

pudełko z taśmami fotograficznymi

W Dobie w gminie Giżycko odbyła się wystawa fotografii Włodzimierza Puchalskiego.
5 sierpnia miało miejsce spotkanie z Tomaszem Ogrodowczykiem, który zaprezentował materiały filmowe obrazujące prace nad wydaniem „Wyspy Kormoranów” w nowej formie albumu fotograficznego z audiobookiem.

 

3-7 GRUDNIA 2014

 

 Włodzimierz Puchalski na łące

Wystawy Włodzimierza Puchalskiego na kanwie fotografii z albumów Zielonej Serii!
W ramach VII Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej SZTUKA NATURY Toruń 2014 zaprezentowane zostały fotografie z albumów Włodzimierza Puchalskiego. Miejscem ekspozycji było Muzeum Podróżników w Toruniu

Podczas spotkania Tomasz Ogrodowczyk opowiedział o całym długotrwałym procesie wznawiania Zielonej serii Włodzimierza Puchalskiego.

 

NAGRODA SPECJALNA dla Tomasza Ogrodowczyka


Za reedycję Zielonej Serii Włodzimierza Puchalskiego, prekursora i Mistrza Polskiej Fotografii Tomaszowi Ogrodowczykowi przyznana została przez Organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej. Nagroda za znaczący wkład w rozwój polskiej fotografii i filmu przyrodniczego.
Serdecznie gratulujemy!

 

Zielona Seria w liczbach:

  • ponad 1500 zdjęć odszukanych i zeskanowanych,
  • 1200 zdjęć odrestaurowanych,
  • 1250 godzin prac nad rekonstrukcją zdjęć,
  • 750 godzin na przygotowanie zdjęć do druku i ponowny skład,
  • 153 godziny prac w studiu nagraniowym,
  • 400 godzin montażu dźwięku,
  • 53 aktorów i naturszczyków biorących udział w nagraniach,
  • 31 godz. 42 min. – tyle trwają wszystkie opowiadania (80) w czterech albumach,
  • 3 lata pracy

 

2013

5 - 8 GRUDNIA 2013

 

 dwa ptaki na czarnobiałej fotografii

W dniach 5-8 grudnia 2013r. odbył się VI Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej "Sztuka Natury" Toruń 2013. W trakcie jego trwania 6. XII w Domu Eskenów, Muzeum Okręgowym w Toruniu odbył się wernisaż p.t. „Wyspa Kormoranów" Włodzimierza Puchalskiego. Wystawa ukazywała 30 cyfrowo zrekonstruowanych zdjęć, które stanowią ilustrację albumu Włodzimierza Puchalskiego „Wyspa Kormoranów" wydanego przez Lasy Państwowe jako słuchowisko przyrodnicze. Do albumu oraz wystawy wykorzystane zostały oryginalne zdjęcia Włodzimierza Puchalskiego ze zbiorów Muzeum Niepołomickiego.

 

25 - 26 PAŹDZIERNIKA 2013

 

 Portret kuny

W dniach 25-26 października odbyła się 31. edycja międzynarodowej konferencji naukowej Mustelid Colloquium zorganizowanej przez Katedrę Genetyki i Ogólnej Hodowli Zwierząt, Polskie Towarzystwo Genetyki Konserwatorskiej LUTREOLA, Federację Zielonych "Gaja" oraz Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze. Konferencja Mustelid Colloquium była specjalistycznym spotkaniem naukowców i entuzjastów zajmujących się tematyką biologii przedstawicieli rodziny Mustelidae. Jednym z założeń konferencji była promocja osiągnięć polskich badaczy ssaków łasicowatych. Dorobek Włodzimierza Puchalskiego jest bez wątpienia przykładem doniosłego wkładu polskich twórców do światowego dorobku popularnonaukowego poznawania i propagowania spuścizny przyrodniczej. Podczas trwania konferencji zaprezentowanych zostało 40 fotogramów autorstwa Włodzimierza Puchalskiego udostępnionych przez Muzeum Niepołomickie. W ciągu dwóch dni wystawę prac Włodzimierza Puchalskiego obejrzało blisko 60 osób z 11 krajów.

 

05 WRZEŚNIA - 06 PAŹDZIERNIKA 2013

 

 logo Centrum Edukacji Ekologiczno Przyrodniczej Ogrodu Botanicznego

W dniach od 5 września do 6 października Muzeum Niepołomickie zaprasza do Centrum Edukacji Ekologiczno Przyrodniczej Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie gdzie zaprezentowano ponad 70 prac fotograficznych autorstwa Włodzimierza Puchalskiego. Jest to już drugi pokaz twórczości fotografika Włodzimierza Puchalskiego w warszawskim centrum przyrodniczym. Wystawa została skomponowana ze zdjęć oraz odbitek negatywowych zgromadzonych w zbiorach Muzeum Niepołomickiego, przedstawia portrety zwierząt fotografowane przez Włodzimierza Puchalskiego w latach 30, 40 oraz 50-tych do albumów przyrodniczych. Na wystawie będziemy mogli obejrzeć ponad 40 ujęć pochodzących z albumu Bezkrwawe łowy, który został wznowiony jako audiobook przez Ośrodek Rozwojowo-Wdrożeniowy Lasów Państwowych w Bedoniu. SKLEP

 

12 - 16 CZERWCA 2013

 

 logo Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego w Łodzi

W dniach 12-16 czerwca odbył się XV Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego w Łodzi. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu był cytat z utworu Jonasza Kofty „pamiętajcie o ogrodach” tym samym został on rozwinięty w kierunku przybliżenia funkcji terenów zielonych kreacyjnie kształtowanych przez człowieka. Najlepszym filmem przyrodniczym XV Międzynarodowego Festiwalu Filmów okazała się produkcja pt. „FINLANDIA – Dzika Skandynawia” w reżyserii Oliviera Goetzla (Niemcy). Podczas dni festiwalowych otwarta została wystawa przygotowana przez Muzeum Niepołomickie we współpracy z Wytwórnią Filmów Oświatowych i Edukacyjnych pt. „Ogród Włodzimierza Puchalskiego” zawierająca 60 fotogramów wykonanych w różnym czasie i różnych rejonach Polski, wybranych spośród niezliczonej ilości ujęć zgromadzonych w Muzeum Niepołomickim w postaci negatywów i odbitek.
Po więcej informacji i wydarzeń z łódzkiego festiwalu kliknij TUTAJ.

 

20 MARCA - 30 KWIETNIA 2013

 

Kolekcja Włodzimierza Puchalskiego w zamku królewskim wzbogaciła się o nowe obiekty. Fotograficy, przyjaciele Mistrza, Wojciech Plewiński i Tadeusz Budziński przekazali do Muzeum Niepołomickiego obiektyw Novoflex, model 156 oraz aparat fotograficzny Minolta 303 i telekonwerter Kamura Telemore 95 II. Obiektyw, należący kiedyś do Włodzimierza Puchalskiego, a wykorzystywany również przez przyjaciół służy do wykonywania zdjęć z dużej odległości. Posiada wygodny uchwyt, przez co jego konstrukcja przypomina ręczny karabin maszynowy, stąd zapewne zwano go potocznie fotosnajperem. Ekspozycji przekazanego sprzętu fotograficznego towarzyszy wystawa fotografii Włodzimierza Puchalskiego, Wojciecha Plewińskiego i Tadeusza Budzińskiego, wykonanych przy użyciu fotosnajpera. Ze względu na różnorodność tematyki wystawa została podzielona na trzy części; dwa cykle zdjęć przyrodniczych oraz reportaż z wizyty Jana Pawła II w Krakowie w 1979 roku. Wystawę można oglądać do końca kwietnia.

 

6 MARCA - 30 KWIETNIA 2013

 

kwiaty

Od 6 marca w Dworze Czeczów w Bieżanowie można oglądać fotografie Włodzimierza Puchalskiego na wystawie pt. W sąsiedztwie dworu…
Wybór autora i tematu nie jest przypadkowy. Każdego roku o tej porze Muzeum Niepołomickie właśnie w Dworze Czeczów świętuje rocznicę urodzin Mistrza. Z kolei od maja 2012 r. trwają obchody 800-lecia Bieżanowa. W kwietniu bieżącego roku odbędzie się konferencja naukowa zatytułowana Dworki szlacheckie jako miejsca rozwoju kultury i sztuki. Wystawa fotografii opatrzona cytatami z III Księgi Pana Tadeusza Adama Mickiewicza nawiązuje do tematu konferencji. Ekspozycja w Dworze Czeczów czynna będzie do końca kwietnia 2013 r.

 

6 MARZEC 2013

 

Bezkrwawe łowy” to pierwsza, najważniejsza i najbardziej znana w twórczym dorobku Włodzimierza Puchalskiego książka. Jej pierwsze wydanie ukazało się w 1951 roku i stało się początkiem czterotomowej serii nazwanej przez Jarosława Iwaszkiewicza Zieloną serią. Powstały album fotograficzny z audiobookiem jest dokładnym odzwierciedleniem najpełniejszego, trzeciego wydania „Bezkrwawych łowów” z 1954 roku. Wraz z nowym wydaniem został dokładnie odwzorowany pierwotny projekt graficzny okładki jak i układ czarno-białych fotografii. Zdjęcia do wykorzystania w niniejszej publikacji zostały zeskanowane z oryginalnych negatywów i nielicznie z odbitek zdjęciowych tzw. wglądówek. Wszystkie 22 opowieści przyrodnicze dołączone do albumu wydano w formie audiobooka. Wprowadzone zostały dźwiękowe tła przyrody. Tekst podzielony jest na role w które wcielili się znani aktorzy i lektorzy:
Włodzimierz Press jako Włodzimierz Puchalski,
Wiktor Zborowski jako Gajowy Bartek
Wit Apostolakis - Gluziński jako Wacek
Wojciech Gąssowski - narrator
W takcie przygotował wydawniczych jest już kolejny album z tzw. zielonej seriiWyspa Kormoranów”.

2012

7 GRUDNIA - 15 STYCZNIA 2012-2013

 

 Włodzimierz Puchalski trzyma w rękach sześć tchórzy stepowych

Wystawa Moja Pasja Włodzimierza Puchalskiego prezentowana w Ratuszu Staromiejskim Muzeum Okręgowego w Toruniu towarzyszyła V Międzynarodowemu Festiwalowi Fotografii Przyrodniczej Sztuka Natury. Wernisaż odbył się 7 grudnia, a wystawę można było oglądać do 15 stycznia 2013r. Krótki tytuł wystawy –Moja pasja, którego zadaniem jest podsumowanie twórczości jednej z najważniejszych postaci polskiego filmu i fotografii przyrodniczej, niesie za sobą historią człowieka, którego pasja, niezwykła wytrwałość i czułość w podejściu do każdego obiektu udowadnia współczesnym fotografikom przyrody, że nie ma ujęć niemożliwych, trzeba tylko posiadać pewne cechy charakteru. Przez 40 lat twórczego życia Włodzimierza Puchalskiego powstają jak w pamiętniku zapisy kolejnych sezonów i przemijających pór roku. Wiosna, lato, jesień, zima; każdy czas niesie ze sobą nowe odmienne wyzwania. To pasja nakazała, mimo protestów lekarzy, popłynął w niełatwy rejs ku Antarktydzie, by zarejestrować okiem kamery unikatowe przestrzenie czystej nienaruszonej przyrody. Ta pasja pośrednio przyczyniła się do śmierci Puchalskiego, ale bez niej nie żyłby w ogóle.

 

6 - 9 GRUDNIA 2012

 

 plakat Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej „Sztuka Natury”

Już po raz piąty w dniach 6-9 grudnia w Toruniu odbył się Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej „Sztuka Natury” Organizatorami przedsięwzięcia byli: Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddział Toruń oraz Wydział środowiska i Zieleni UM w Toruniu. Do grona stałych współorganizatorów należą: Centrum Kultury „Dwór Artusa”, Muzeum Okręgowe, Ogród Zoobotaniczny, Muzeum Przyrodnicze UMK oraz Dom Muz. Na program Festiwalu złożyły się wernisaże wystaw fotograficznych, warsztaty, oraz spotkania z Gośćmi Festiwalu. Są nimi najlepsi polscy i zagraniczni fotograficy i filmowcy zajmujący się tematyką przyrodniczą. Więcej informacji znajduje się na stronie Festiwalu http://www.SztukaNatury.pl.

 

10 SIERPNIA 2012

 

Włodzimierz Puchalski 1909-1979
Materiały z sesji naukowej i wystawy zorganizowanej w Polskiej Akademii Umiejętności 15.X. 2010r. z okazji 100. rocznicy urodzin Włodzimierza Puchalskiego. Wydane zostały jako zbiór wspomnień autorów, którzy mieli możliwość poznać osobiście Włodzimierza Puchalskiego podczas jego przyrodniczo-fotograficznej pracy dokumentującej krajobraz Polski. W opracowaniu znalazło się także wspomnienie ostatniej wyprawy na Antarktydę w 1978/79r. oraz podręczne opracowanie biografii.
SKLEP


10 MARCA 2012

 

 plakat wystawy - Ale najważniejsze są ptaki

10 marca o godz. 12.00 w Dworze Czeczów spotkamy się jak co roku na otwarciu wystawy poświęconej Włodzimierzowi Puchalskiemu. Tematem poruszanym na tegorocznym spotkaniu będą ptaki, które najsilniej w kulturze polskiej zakorzeniły się w wiosennym krajobrazie, kojarzą się z wiosną i są jej synonimem. Bocianom, bo o nich mowa oraz ich wędrówkom przez kontynenty poświęcona została naukowa publikacja, której autorem wraz z Kazimierzem Wodzickim i Helmutem Liche był Włodzimierz Puchalski. Problematykę poruszonego przez autorów opracowania będzie można zgłębić podczas rozmów towarzyszących zwiedzaniu wystawy, która potrwa do końca kwietnia.

 

2011

15 PAŹDZIERNIKA 2011

 

logo Centrum Edukacji Ekologiczno Przyrodniczej Ogrodu Botanicznego 

Portrety Roślin to tytuł wystawy prezentowanej w dniach 15.10 - 30.11.2011 w Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk - Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie k. Warszawy. Na ekspozycję składa się ponad 70 różnorodnych pod względem czasu powstania fotogramów. Ich punktem wspólnym jest tematyka florystyczna przedstawiona w ujęciu artystycznym przez Włodzimierza Puchalskiego. Puchalski proponuje odbiorcy bardzo osobiste spojrzenie na świat przyrody, którego każdy element traktowany jest indywidualnie, z niezwykłą uwagą. Jego spostrzeżenia rejestrowane okiem kamery czy aparatu fotograficznego, przypominając malarskie prace portrecistów, gwarantują utrwalenie minionego czasu w formie doskonałej. Na wystawę trwającą do końca listopada zapraszamy do Centrum Edukacji Przyrodniczo-Ekologicznej Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie k. Warszawy.

 

21 - 24 WRZEŚNIA 2011

 

 logo Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego w Łodzi

W dniach 21-24 września w Łodzi odbył się XIV Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego. Tegoroczny festiwal przyciągnął wielu twórców, do rywalizacji konkursowej zakwalifikowało się 29 filmów z 11 krajów. W czasie inauguracji Imprezy, w sali kinowej Łódzkiego Domu Kultury dokonano otwarcia wystawy prac Włodzimierza Puchalskiego ze zbiorów Muzeum Niepołomickiego. Kryterium doboru fotografii był czas ich powstania, wszystkie pochodzą sprzed 1939 roku. Jesienno-zimowe nostalgiczne krajobrazy, mijane często obojętnie detale codzienności czy zwyczajny oset polny stały się przedmiotem artystycznej kreacji. Oddany pod ogląd niewielki fragment dorobku Patrona Festiwalu z bogatej kolekcji Muzeum Niepołomickiego, przywołał klimat minionych lat, a także ukazał ponadczasowość i uniwersalność spojrzenia na przestrzeń tak dobrze nam znaną. Po więcej informacji z przebiegu konkursu zapraszamy na http://www.wfo.com.pl

 

10 - 12 CZERWCA 2011

 

 plakat II Międzynarodowego Kongresu Kultury Łowieckiej

W ramach II Międzynarodowego Kongresu Kultury Łowieckiej w dniach 24 maja do 31 sierpnia w salonikach Zamku Królewskiego w Niepołomicach przygotowana została wystawa p.t Myśliwska wiosna-Requiem, na którą składają się prace wybitnych polskich fotografików: Włodzimierza Puchalskiego, Wojciecha Plewińskiego oraz Wacława Nowaka. Prezentowane na wystawie ujęcia to galeria nostalgicznych zdjęć przyrodniczo-łowieckich polskiego krajobrazu lat 40, 50 i 60-tych. Komisarzem wystawy fotograficznej w ramach II Międzynarodowego Kongresu Kultury Łowieckiej w Zamku Królewskim w Niepołomicach był Wojciech Plewiński.

24 MAJA 2011

 

 fotografia kwiatów

Wiosna, ach to Ty to tytuł wystawy prac autorstwa Włodzimierza Puchalskiego prezentowanych w salach Biblioteki Publicznej w Niepołomicach. W dniach od 24 maja do 31 sierpnia 2011 zaprezentowano 39 fotogramów wystawowych o tematyce wiosennej. Wystawa udostępniona przez Muzeum Niepołomickie przygotował zespół pracowników Biblioteki Publicznej w Niepołomicach.


5 MARCA 2011

 

 zaproszenie na wystawę

W rocznicę urodzin Włodzimierza Puchalskiego
zapraszamy na spotkanie przyjaciół oraz wystawę
Z Albumu Rodzinnego Czeczów, Chrzanowskich, Puchalskich
5 marca 2011 roku o godzinie 11.00
do Dworu Czeczów w Bieżanowie.
Kraków, ul. ks. Jerzego Popiełuszki 36

Teresa Chrzanowska
Anna Puchalska
Muzeum Niepołomickie

 

Pani Teresie Chrzanowskiej, Pani Annie Puchalskiej, Panu Stanisławowi Czeczowi
oraz Pani Magdalenie Piędel z Dworu Czeczów i Dyrekcji Domu Kultury Podgórze
dziękujemy za życzliwość i pomoc w organizacji wystawy.

 

Sobota i niedziela - przerwa techniczna 13:00-13:30 | Wielka Sobota - nieczynne | Niedziela Wielkanocna - nieczynne | Poniedziałek Wielkanocny - 10:00-15:00

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.