Baner_may_na_stron_Pelc

POROZMAWIAJMY O OBRAZACH - ODWOŁANE

 

Muzeum Niepołomickie zaprasza w niedzielę, 18 października o godz. 13.00 i 15.00 do zamku na kuratorskie oprowadzanie po Salonie Europejskim.

Salon Europejski zawiera zbiory Muzeum  Narodowego w Krakowie, dzieła sztuki europejskiej - obrazy i rzeźby oraz polskie dziewiętnastowieczne meble, wśród nich sekretarzyki dekorowane intarsją oraz praskę z szafką – efektowny mebel inkrustowany masą perłową.  

Prezentowane obrazy i rzeźby to dzieła nawiązujące do tematyki biblijnej i mitologicznej, sceny myśliwskie oraz pejzaże i portrety mistrzów flamandzkich, holenderskich i włoskich. I o tych właśnie artystach będzie można dowiedzieć się najwięcej, gdyż kurator wystawy – p. Dorota Dec jest uznanym ekspertem w dziedzinie sztuki Niderlandów, pięknie o niej opowiadającym. Przez niemal całe zawodowe życie sprawowała pieczę nad najcenniejszymi w polskich zbiorach obiektami: Dama z gronostajem Leonardo da Vinci i Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta. A swoją niedzielną wypowiedź zatytułowała „Porozmawiajmy o obrazach.”

Zwiedzanie odbywać się będzie w dziesięcioosobowych grupach. Bilet wstępu za 1 zł umożliwia dodatkowo wejście na sąsiadującą z Salonem wystawę „Antyk okiem kolekcjonera”.

 

Zapraszając przypominamy o obowiązku zakładania maseczek we wnętrzach muzealnych.

 

 

 

 


 

BYŁO BĘDZIE ŻYCIE

15.08.2020

 

Seria prac malarskich w cyklu „Było Będzie Życie” to spojrzenie na proces powstania życia na Ziemi - od materii nieożywionej, poprzez pojawienie się zaczątków życia w wodzie, aż po jego rozwój w obfitą bioróżnorodność. W procesie tym fascynujące jest pytanie - nie rozstrzygnięte jeszcze definitywnie przez naukę - o to w jaki sposób i w którym momencie z elementów materii nieożywionej pojawia się życie. Dlaczego nieożywione w swej naturze atomy mogą połączyć się tak, by w wyniku ich połączeń pojawiały się ożywione formy bytu.

W historii istnienia życia na Ziemii przechodziło ono także etapy gwałtownego wzrostu i rozwoju, przeplatane okresami wielkich wymierań, dochodząc do krawędzi wyginięcia. W XXI wieku obserwujemy kolejne masowe wymieranie gatunków, tym razem powodowane działalnością człowieka. Stajemy więc przed pytaniem, czy życie może zostać wyeliminowane? Czy pojawi się ponownie? Czy może po prostu przetrwa mimo nas?

Autorka cyklu - Maja Pelc - jest absolwentką Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz studiów podyplomowych na krakowskiej ASP. Swoją drogę artystyczną rozpoczęła już w wieku dorosłym, spontanicznie wracając do zainteresowań z dzieciństwa. Cykl "Było Będzie Życie" powstał jako praca dyplomowa w pracowni malarstwa na Wydziale Sztuki UP. Eksploruje temat pojawienia sie życia na Ziemi, zadając jednocześnie pytanie o jego przetrwanie w zetknięciu z cywilizacja cżłowieka. Łączy w sobie techniki malarskie oraz rysunkowe, obie bliskie autorce.

 

Data: 15.08.2020 / 11:00 - 18:00

Miejsce wystawy: Podegrodzie

 

 

 
TAJEMNICE UCZUĆ
 
07.03 - 10.04.2020
 

W sobotę 7 marca zapraszamy do Zamku Królewskiego w Niepołomicach na otwarcie wystawy malarstwa autorstwa Ewy Kalinowskiej - Maćków. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 16:00.

Ewa Kalinowska – Maćków, krakowska artystka, specjalizuje się w malarstwie sztalugowym w technice olejnej. Rysunkiem zajmuje się od dzieciństwa. Wiele lat nauki i pracy zaowocowało licznymi wystawami. W swoim dorobku ma 126 wystaw zbiorowych i poplenerowych oraz 43 wystawy indywidualne. Wiele prac przekazała na rzecz akcji charytatywnych. Wspiera m.in. Dom Dziecka im. Jana Brzechwy, Fundację im. prof. Juliana Aleksandrowicza, Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, Rotary Club Kraków Wyspiański. Jest członkiem zwyczajnym Związku Polskich Artystów Plastyków, należy do Klubu Malarzy przy ZPAP/OK oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Wszelkich - koło Zwierzyniec. Wyróżniona nagrodą Kapituły Dzielnicy XI Podgórze Duchackie w kategorii Twórca 2013 oraz dyplomem za scenografię do spektaklu poetycko-muzycznego Śliwiak lirycznie (Noc Poezji 2018, Kraków).

Malowanie jest jej pasją, bez niego nie wyobraża sobie życia. Pomysły rodzą się ze snów, przemyśleń, chwil, ułamków sekundy. Na wystawie w niepołomickim zamku prezentuje prace z lat 2012 – 2020.

Wystawa będzie czynna do 10 kwietnia.

 

 
 
 

 

 

 

 

facebook_page_plugin
dane
Muzeum czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 - 17:00 // Od 17.10 wystawa "RE-NOWACJE. Cmentarze Wielkiej Wojny w Małopolsce sto lat później” // Od 22.10 wystawa "Myśliwska sztuka użytkowa"