baner-antyk

Wystawa obejmuje zabytki sztuki starożytnej z kolekcji Książąt Czartoryskich ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Rodziny Potockich z Krzeszowic, eksponowane od 1993 do 2016 r. w Arsenale Muzeum Czartoryskich w Krakowie.

Około stu obiektów kultury egipskiej, greckiej, etruskiej i rzymskiej z okresu od XVII w. p.n.e. do IV w. n.e.,w tym rzeźby (posągi, reliefy sarkofagowe, stele) i wyroby rzemiosła artystycznego (m. in. biżuteria, przedmioty kosmetyczne, figurki brązowe i terakotowe, elementy uzbrojenia) wykonanych z fajansu, brązu i metali szlachetnych, drewna i kamienia, zestawionych w układach tematycznych, pozwala na porównanie poszczególnych etapów rozwoju najważniejszych kultur śródziemnomorskich i zjawisk w nich zachodzących. W narrację wystawy włączono kontekst kolekcjonerstwa jako procesu wyboru dzieł sztuki, rozwój rynku kolekcjonerskiego i kształtowania się wiedzy o ocenie i wartościowaniu zabytków w XIX w.

 

Wystawa czynna do końca grudnia 2020 r.

 


 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie:

23.08 - 11:00 / 13:00 / 16:00

 EGIPT

 

 

 


 

GRECJA

 

 

 


 

 ETRURIA

 

 


 

 

 CESARSTWO RZYMSKIE

 

 


 

 

Zapraszamy do lektury Gazety Niepołomickiej. W każdym wydaniu GN rocznika 2019 i 2020 znajdują się artykuły przedstawiające kontekst kulturowy prezentowanych obiektów, życie codzienne i czas świętowania Starożytnych, wierzenia, obyczaje czy rozwój nauki.
 

facebook_page_plugin
dane
Muzeum czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 - 17:00 // Od 17.10 wystawa "RE-NOWACJE. Cmentarze Wielkiej Wojny w Małopolsce sto lat później” // Od 22.10 wystawa "Myśliwska sztuka użytkowa"