Ekspozycja obejmująca trzy sale zamkowe prezentuje zwierzęta i ptaki łowne zarówno Puszczy Niepołomickiej, jak i odległych rejonów (Syberia, Kanada, Afryka), gdzie polują polscy myśliwi. Największe okazy to łoś z medalowym porożem oraz niedźwiedzie: brunatny i baribal.
Oddzielnie eksponowane są trofea afrykańskie: żyrafa, zebry, antylopy od największych eland i gnu po najmniejsze dik-dik, szakal, bawół, guźdźce, jeżozwierz i wiele innych.
Prezentację wzbogaca dziewiętnastowieczna broń myśliwska ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.
Wystawa nawiązująca do tradycji łowieckich, związanych z królewskimi polowaniami została przygotowana dzięki współpracy z krakowskim Oddziałem Polskiego Związku Łowieckiego oraz Janem hr Potockim i prof. Tadeuszem Uhlem.
BIEGUNY 2024
Wystawa fotograficzna ze zdjęciami autorstwa Włodzimierza Puchalskiego
100 LAT POLSKIEGO ZWIĄZKU ŁOWIECKIEGO 2023
- DOMOWROTY -
FRAGMENT WYSTAWY
- MYŚLIWSKA SZTUKA UŻYTKOWA -
- GALICYJSKIE ŁOWY -
Wystawa zorganizowana przez Małopolskie Centrum Kultury Łowieckiej opowiada historię stowarzyszeń i związków łowieckich na ziemiach polskich dawnego zaboru austriackiego od połowy XIX wieku do wybuchu II wojny światowej. Prezentowane są akty założycielskie, statuty, regulaminy, legitymacje i wydawnictwa dokumentujące aktywność galicyjskich myśliwych oraz ich udział w krajowych i międzynarodowych wystawach. Bogata kolekcja oznak, plakiet i medali, obiekty sztuki użytkowej wykonane ze srebrzonej cyny i mosiądzu, rzeźby z brązu przedstawiające patronów i opiekunów myśliwych czy sceny rodzajowe ukazują różnorodność kultury łowieckiej.
Całość dopełniają fotografie Włodzimierza Puchalskiego z lat 30. Wystawa potrwa do października 2020 r. Towarzyszy jej katalog, który można kupić w kasie Muzeum. Zgromadzone obiekty pochodzą ze zbiorów Bogdana Kowalcze, Leszka Szewczyka i Muzeum Niepołomickiego. Komisarzem wystawy jest Marek P. Krzemień.