THEATRUM PICTORIUM – TEATR MALARSTWA. SPOTKANIA.
Dzieła sztuki europejskiej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, powstałe w okresie od XII wieku do XX wieku prezentowane są w czterech zamkowych salach wystawowych.
Autorami są twórcy włoscy, francuscy, flamandzcy, niemieccy, holenderscy, hiszpańscy. Ich prace reprezentują wszystkie style europejskiej sztuki: romanizm, gotyk, renesans, barok, klasycyzm i romantyzm oraz wszystkie gatunki malarskie. Jednak osią wystawy są portrety, gdyż w centrum uwagi pozostaje człowiek i jego odniesienia do natury, religii, obyczajów czy kulturowych kodów.
Wśród ponad stu zgromadzonych obrazów i rzeźb znajdują się romańskie madonny rzeźbione w drewnie i kamieniu, dzieło Pietera Brueghela młodszego „Kazanie św. Jana Chrzciciela”, średniowieczne obrazy - niegdyś obiekty kultu religijnego stanowiące wyposażenie kościołów i kaplic – dziś uznane są za wybitne dzieła sztuki, jak „Ukrzyżowanie” Paolo Veneziano czy „Wstąpienie Marii do świątyni” Johana Koerbecke, a także obiekty świeckie okresu średniowiecza: zdobione malowidłami fragmenty skrzyni weselnej (cassone) z Florencji.
Późniejsze okresy reprezentują artyści tworzący pejzaże, przedstawienia kwiatów i zwierząt oraz tzw. martwą naturę. Wśród nich włoski malarz późnego baroku Alessandro Magnasco i jego dwa monumentalne dzieła z rozbudowanym pejzażem w tle. Dominują jednak portrety; postaci znanych z biblii, mitów greckich i rzymskich, monarchów, polityków i uczonych, autorstwa m. innymi Lucasa Cranacha oraz wizerunki osób anonimowych, jak w wypadku portretów holenderskich i flamandzkich.
Tytuł wystawy nawiązuje do pierwszego katalogu dzieł sztuki, stworzonego przez Davida Teniersa mł. w połowie XVII wieku. Jest on również autorem kilkanastu obrazów przedstawiających wnętrza pokoi wypełnionych po brzegi obrazami i rzeźbami. Na tle zbiorów, na pierwszym planie widoczne są postacie podziwiające obrazy, pochylone nad tekami z grafiką, pochłonięte w dyskusji. Rozgrywa się spektakl w scenografii zbudowanej z wielości obrazów i rzeźb. W tym swoistym teatrze następuje spotkanie dzieł, kolekcjonerów, patronów, miłośników i „konsumentów” sztuki.
Mamy nadzieję, że nasz zamkowy teatr malarstwa stanie się takim miejscem spotkań ludzi, którzy chcieliby poznawać sztukę i o niej rozmawiać.
Wystawa czynna do maja 2023 roku
WYKŁAD 22.05.2022 | 16:00
Muzeum Niepołomickie zaprasza w niedzielę 22 maja o godz. 16.00 do galerii sztuki europejskiej na wykład zatytułowany Holenderskie malarstwo kwiatowe i jego epigon Jan van Os. Wiek XVII w sztuce holenderskiej zdominowały dekoracyjne kompozycje kwiatowe. Stało się tak za sprawą „gorączki tulipanowej”, która ogarnęła niemal całe społeczeństwo. Rosnąca popularność kwiatów sprowadzonych z Turcji jeszcze w połowie XVI wieku sprawiła, że wielu holenderskich szlachciców i mieszczan zapragnęło mieć ten symbol luksusu i pozycji społecznej. Najdroższe cebulki w szczytowym momencie osiągały zawrotne ceny - 5 tysięcy guldenów, za które można było kupić kamienicę w Amsterdamie. Wśród możnych zapanowała moda na tulipany i ogrody, a malarze dostawali intratne zlecenia utrwalania ich na płótnie. Wybitnym i ostatnim artystą tego nurtu był Jan van Os. O tulipanowej manii i pięknych portretach kwiatów opowiadać będzie p. Dorota Dec – kurator wystawy Theatrum Pictorium -Teatr Malarstwa. Spotkania.
Wstęp za 1 zł umożliwia także zwiedzanie galerii.
Zapraszamy
OPROWADZANIE KURATORSKIE
W niedzielę, 24 października Muzeum Niepołomickie zaprasza na kuratorskie oprowadzanie po wystawie zatytułowanej Theatrum Pictorium – Teatr Malarstwa. Spotkania. O godz. 13.00 pani Dorota Dec – kurator wystawy poprowadzi nas przez cztery zamkowe sale, opowiadając o stylach i gatunkach malarskich w sztuce europejskiej od XII do XIX wieku. Ilustracją opowieści będzie ponad sto obrazów i rzeźb ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.
Wśród nich romańskie madonny rzeźbione w drewnie i kamieniu, dzieło Pietera Brueghela Młodszego „Kazanie św. Jana Chrzciciela”, średniowieczne obrazy: „Ukrzyżowanie” Paolo Veneziano czy „Wstąpienie Marii do świątyni” Johana Koerbecke, a także portrety - wizerunki arystokratów i mieszczan, ludzi nauki i świętych, postaci prawdziwych i bohaterów opowieści.
Pani Dorota Dec jest uznanym ekspertem w dziedzinie sztuki Niderlandów, pięknie o niej opowiadającym. Przez niemal całe zawodowe życie sprawowała pieczę nad najcenniejszymi w polskich zbiorach obiektami: „Dama z gronostajem” Leonardo da Vinci i „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta.
Bilet wstępu w cenie 1 zł upoważnia także do wejścia na wszystkie dostępne wystawy w zamkowym Muzeum, w godzinach 14.00 – 17.00.
Przypominamy o obowiązku zakładania maseczek we wnętrzach muzealnych.