DZIEŃ OTWARTY MUZEÓW 2022

KRÓLEWSKI REMBRANDT

Po ponad stu latach przybył do Europy „Jeździec polski” –  obraz z niegdysiejszej kolekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego. Po ekspozycji w warszawskich Łazienkach możemy podziwiać dzieło Rembrandta na Wawelu. O burzliwych losach obrazu, kolejnych jego właścicielach w Polsce, drodze do galerii Fricka w Nowym Jorku oraz o tajemniczym młodzieńcu i zagadkowym tytule, który nadał holenderski mistrz  - opowiadać będzie p. Dorota Dec – znawca europejskiego malarstwa, kurator wystawy Theatrum Pictorium. Teatr Malarstwa. Spotkania.

25 września, niedziela, godz. 16.00, zamek królewski, wstęp 1 zł

Między Wschodem a Zachodem

Malarstwo Paolo Veneziano

3 kwietnia, w niedzielę zapraszamy na kolejne spotkanie z p. Dorotą Dec – kuratorem wystawy sztuki europejskiej zatytułowanej Theatrum Pictorium – Teatr Malarstwa. Temat inspirowany obrazem Ukrzyżowanie Paolo Veneziano obejmuje historię krucyfiksu, jego cechy bizantyjskie i gotyckie oraz twórczość najwybitniejszego malarza weneckiego pierwszej połowy XIV wieku, pozostającego pod silnym wpływem sztuki bizantyjskiej.

3 kwietnia, godz. 16.00.

Wstęp za 1 zł umożliwia także zwiedzanie galerii.

13.02.2022

MIŁOŚĆ, MAŁŻEŃSTWO I POLITYKA

w XV - wiecznej Florencjii

WALENTYNKI W MUZEUM

13 lutego, w niedzielę, zapraszamy do zamkowej galerii sztuki europejskiej na kolejne spotkanie z kuratorem wystawy „Theatrum Pictorium – Teatr Malarstwa”, panią Dorotą Dec.

Tym razem usłyszymy opowieść o miłości i małżeństwie, ale także o polityce, która w XV wieku niejednokrotnie sterowała uczuciami potencjalnych kochanków. Kanwę tej historii stanowi jeden z obiektów wystawy, fragment cassone - bogato zdobionej złoceniami i malowidłami florenckiej skrzyni posażnej. Malowidła frontowe naszej cassone przedstawiają sceny zaczerpnięte z mitologii, traktujące o miłości, zazdrości, uprowadzeniach i innych podstępnych uczynkach.

13.02. godz. 16.00 – Miłość, małżeństwo i polityka w XV-wiecznej Florencji.

Wstęp na wykład i wystawę – 1 zł.

Przypominamy o obowiązku zakładania maseczek we wnętrzach muzealnych.

Muzeum Niepołomickie

Muzeum czynne od wtorku do niedzieli 10:00 - 17:00